
Transcem – zobacz, co możemy Ci zaoferować
2025-03-11
Najczęstsze usterki samochodów dostawczych i ciężarowych oraz jak im zapobiegać
2025-04-16Flota samochodów ciężarowych i dostawczych to kluczowy element aktywów firm transportowych i nie tylko. Sprawne i bezpieczne pojazdy decydują w dużej mierze o terminowości dostaw oraz ogólnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Dlatego też dbanie o serwis samochodów ciężarowych jest tak ważne. Prewencja pozwala uniknąć nagłych usterek w trasie oraz zniwelować koszty większych napraw. Sprawdź, jakie części powinny być regularnie serwisowane w przypadku samochodów ciężarowych.
Badanie techniczne to nie wszystko
Każdy pojazd samochodowy dopuszczony do ruchu musi przejść badanie techniczne. W przypadku samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 3,5 tony taki przegląd należy wykonać co roku. Jednak obowiązkowy przegląd techniczny to zaledwie minimum w zakresie dbania o stan samochodów ciężarowych. Badanie w stacji kontroli pojazdów trwa przeważnie kilkanaście minut i w tym czasie sprawdzane są minimalne wymagania dotyczące sprawności samochodu. To oznacza m.in. brak szczegółowej diagnostyki silnika czy elektroniki.
Mało tego, ewentualne oznaki zużycia lub drobne usterki, które nie dyskwalifikują pojazdu do bezpiecznego poruszania się, mogą zostać zignorowane. Tymczasem właśnie niewielkie „wady” często są zaczątkiem do poważnych awarii. Należy pamiętać, że samochody ciężarowe z reguły są pojazdami mocno eksploatowanymi oraz pracującymi pod dużymi obciążeniami oraz w różnych warunkach drogowych. Dlatego też oprócz corocznego badania technicznego należy zadbać również o regularny serwis.
Serwis samochodów ciężarowych – co powinien obejmować?
Awarie w trasie i konieczność naprawy samochodu ciężarowego wiążą się z dużymi kosztami, problemem z płynnością dostaw, a także dużym stresem dla kierowców, właścicieli i kontrahentów. Dochodzi do tego ryzyko niebezpiecznych wypadków drogowych. Dlatego niezależnie od przeznaczenia danego pojazdu i branży, w której jest on wykorzystywany, warto robić systematyczne przeglądy serwisowe. Na co należy zwrócić uwagę podczas diagnostyki?
- Stan opon. W trakcie przeglądu mechanik dokonuje wizualnej oceny w zakresie głębokości bieżnika oraz obecności ewentualnych pęknięć czy wybrzuszeń. Sprawdzane jest także ciśnienie. Należy również zwrócić uwagę na symetrię. zużycia opon – nierównomierność może oznaczać nieprawidłową geometrię kół.
- Układ hamulcowy. Ze względu na dużą masę aut ciężarowych diagnostykę należy przeprowadzać stosunkowo często. Podczas serwisu sprawdza się grubość klocków i tarcz hamulcowych, stan zacisków, siłowników, przewodów, itp. Mechanik może przeprowadzić regulację śrub, uzupełnić płyn hamulcowy oraz usunąć nagromadzoną wodę.
- Układ chłodzenia. Na tym etapie przede wszystkim ocenia się stan chłodnicy pod kątem rdzy, pęknięć, wycieków. Nie wolno zapominać tu o ogumieniu oraz opaskach, które na skutek wibracji mogą się poluzować. Oprócz tego mechanik dokonuje kontroli pracy pompy wody i działania termostatu. Podczas serwisu chłodnica jest czyszczona oraz ewentualnie wymienia się płyn chłodniczy.
- Układ olejowy. Na równi ze sprawdzeniem działania silnika ocenia się stan układu olejowego. Obejmuje to wymianę oleju, filtra oleju, a także kontrolę ciśnienia. Należy upewnić się, że nie ma żadnych nieszczelności.
- Elektronika. W nowoczesnych ciężarówkach elektronika pojazdowa to kwestia niemalże podstawowa. Przegląd polega tu na podłączeniu się do komputera pokładowego poprzez interfejs diagnostyczny. Podczas serwisu możliwe jest wykrycie błędów, kontrola czujników czy wykonanie potrzebnych aktualizacji.
- Klimatyzacja. Prawidłowo działająca klimatyzacja to nie tylko kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu na długich trasach. Oprócz podstawowej weryfikacji temperatur, siły nawiewu i zapachu mechanik może napełnić układ czynnikiem chłodniczym, wymienić filtr oraz przeprowadzić dezynfekcję.

Jak często przeprowadzać przegląd serwisowy?
Częstotliwość serwisu samochodów ciężarowych zależy od wielu czynników, m.in.:
- przebiegu;
- zaleceń producenta;
- rodzaju pojazdu;
- rodzaju przewożonego towaru;
- warunków drogowych na trasie;
- intensywności eksploatacji.
Warto pamiętać, że jedne elementy będą wymagały częstszych inspekcji i wymiany (np. filtr oleju, hamulce), a inne nieco rzadszych (np. klimatyzacja, geometria kół). Ogólny harmonogram serwisowania można ustalić na podstawie przejechanych kilometrów ( co ok. 30-50 tys. km) lub kalendarzowo (co ok. 6 m-cy).
Najlepszy warsztat dla floty samochodów ciężarowych
Regularny przegląd serwisowy pozwala zadbać o bezpieczeństwo osób i ładunków, a także o kieszeń właściciela floty samochodów. Z tego też względu duże znaczenie ma jakość przeprowadzonej diagnostyki i napraw. Na co zwrócić uwagę, wybierając warsztat dla ciężarówek? Z pewnością na doświadczenie, a tego z pewnością nie brakuje firmie Transcem Serwis. To połączenie warsztatu oraz przedsiębiorstwa działającego również w branży transportowej. Dzięki temu zespół mechaników zna od podszewki realia związane z dbaniem o flotę samochodową. Firma specjalizuje się zwłaszcza w generalnych remontach silników oraz skrzyni biegów, a także serwisie klimatyzacji.
Dowiedz się więcej: https://www.transcem-serwis.pl/serwis-samochodow-ciezarowych/